Odměnu za třídění nápojových kartonů využije radnice na dětské hřiště

Padesát tisíc korun za druhé místo v soutěži ve třídění nápojových kartonů získala třebíčská radnice. Obyvatelé města totiž během loňského dubna až září nasbírali těchto odpadů o 300 kilogramů více, než ve stejném období předchozího roku a umístili se na druhém místě v konkurenci dalších pěti měst v klání nazvaném „Kam s nápojáčem“. Padesátitisícovou výhru hodlá radnice použít na dětské lanové hřiště v parku. O výběru projektu rozhodli sami občané v anketě na městském webu.
Třebíč v soutěži porazila České Budějovice, Pardubice, Hradec Králové a Jablonec nad Nisou, podlehla pouze vítězné Opavě. „Gratuluji všem, kteří se na tomto úspěchu podíleli. Je to velké vítězství nejen kvůli finanční odměně, která bude příspěvkem na dětské lanové hřiště, ale hlavně proto, že se naši obyvatelé do třídění vydatně zapojili. Nápojové kartony dlouhodobě třídíme nadprůměrně, i přesto jsme se ještě dokázali zlepšit,“ uvedla Marie Černá, radní města odpovědná za odpadové hospodářství.
Smyslem kampaně bylo především zvýšit povědomí o správném nakládání s použitými obaly od mléka a džusů – nápojovými kartony. „Během naší kampaně jsme mnohokrát slyšeli, že lidé nemají dostatek informací o správném třídění nápojových kartonů. Velká část cenného materiálu bohužel stále končí bez užitku ve směsném komunálním odpadu namísto v barevných kontejnerech či pytlích, odkud putují na dotřídění a následnou recyklaci,“ uvedl Pavel Němeček, obchodní ředitel společnosti Tetra Pak Česká republika s.r.o., která celou kampaň financovala. Dodal, že věří, že lepší informovanost o třídění nápojových kartonů povede ke zvýšení množství sebraných nápojových kartonů. „Toto je již třetí kolo kampaně „Kam s nápojáčem“, kde lidi motivujeme ke správnému sběru a třídění nápojových kartonů a ukazujeme jim, co se z nich dá vyrobit jako papírové kapesníky, utěrky nebo i tužky,“ dodal Němeček.
Nápojové kartony jsou jednou z nejmladších komodit, které se v Česku třídí. V Třebíči je lze vhazovat společně s plastem do 310 žlutých kontejnerů, které jsou rozmístěny po celém městě. Obsah z těchto kontejnerů putuje následně na dotřiďovací linku společnosti ESKO-T, kde se nápojové kartony ze směsi plastů ručně oddělí.


Partneři